sobota, 16 maja 2020

Zabawa w chowanego.

Właśnie obejrzałem na jutiubie film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Jest to kontynuacja filmu "Tylko nie mów nikomu".

Zacznę od osobistej refleksji. Nie miałem co prawda nigdy okazji poznać ofiary pedofilii ale miałem okazję poznać kobiety, które stały się ofiarą gwałtu. Z ich relacji wiem, że ten ciężar towarzyszy im do końca życia. Bywa, że decydują się po 20 albo i więcej latach na specjalistyczną, bolesną terapie, która pozwoli im na poprawę swojego zdrowia psychicznego. Jak gigantyczny wpływ na życie ofiar pedofilii mogą mieć przeżycia z dzieciństwa pozostaje jedynie w sferze moich wyobrażeń. 

Powyższe napisałem, bo wiem, że wielu osobom się wydaje, że o takich rzeczach można zapomnieć z upływem czasu. Otóż tak nie jest. To odciska bolesne piętno na człowieku na całe życie.

Film jest wstrząsający tak samo jak pierwsza część. Postawa kryjących się w swoich norach księży pedofilii unikających kontaktu z dawnymi ofiarami wzbudza we mnie gniew. Zaś kręcone z ukrycia kazania jakie wygłaszają w kościołach uzupełniają moją ocenę tego jak zakłamani bywają księża. Ciekaw jestem czy Bóg, w którego nie wierzę, uznaje udzielane przez nich sakramenty spowiedzi, czy jakiekolwiek inne. Przecież to oni umożliwiają zwykłym owieczkom kontakt z Bogiem. Czy wcielenie zła może być pośrednikiem? I jak na to zapatruje się Kościół Katolicki?

Polski Kościół Katolicki od zawsze wie o czynach popełnianych przez księży pedofilii. Do nie dawna najczęściej stosowaną "karą" - gdy wokół takiego księdza zaczął się robić "smród" - było przeniesienie do innej parafii, gdzie taki pedofil molestował kolejne dzieci.

Do tej pory Kościół unika rozliczenia się, ofiarowania rekompensat swoim ofiarom oraz w dalszym ciągu chroni pedofilii. Dlaczego? By nie psuć swojego wizerunku i uniknąć odpowiedzialności materialnej. Jest to jedyna "organizacja", która zachowuje się w ten sposób. Z tego względu śmiało nazywam ją Imperium Zła.

Po emisji filmu "Tylko nie mów nikomu" PiS miał powołać państwową komisję ds pedofilii, zaznaczając, że będzie ona badać nie tylko sprawy kościoła ale też np grzechy celebrytów. Wiadomo, do kogo nawiązywali. Komisji jak do tej pory nie ma. Ograniczono się do zmian legislacyjnych - zaostrzenie kar - o których szkoda mi nawet pisać, bo nic one nie zmienią. Od wymiaru kary bardziej liczy się jej nieuchronność. A tę nieuchronność Kościół Katolicki skutecznie ogranicza chroniąc swoich "pasterzy" na ile się da.

Od czasu emisji "Tylko nie mów nikomu" nie zmieniło się NIC. Było bicie się w piersi i jakieś symulowanie, że nad tematem pedofilii trwają poważne prace, że wprowadzane są zmiany. I tyle. Co z rozliczeniem się?!

Moim osobistym zdaniem należałoby znieść przedawnianie się przestępstwa pedofilii. Ale to uderzyłoby w Kościół, gdyż wiele jego ofiar, które postanowiły w końcu zabrać głos nie może już wszcząć postępowań karnych ze względu na instytucje przedawnienia.

Liczę, że w przyszłym parlamencie powołana zostanie komisja śledcza ds pedofilii w Kościele. Owszem, jej moc sprawcza nie jest duża ale zbada i nagłośni grzechy Kościoła Katolickiego. Prócz tego oczywiście sprawą powinna zająć się prokuratura, która będzie miała odwagę żądać od Kościoła jego wewnętrznych dokumentów i dokonywać przeszukań w razie potrzeby.


22 komentarze:

 1. Terlikowski wykazywał, jak to załatwiono w USA - nie jest potrzebna żadna komisja. Wystarczy, żeby policja po prostu zajmowała materiały dowodowe Kurii tak, jak każdej innej instytucji, i żeby ofiary dostawały wielomilionowe odszkodowania. Cios finansowy to coś, co szybko odsiewa ziarno od plew. Zgniłe jabłko zostanie wyrzucone poza nawias, żeby nie generować strat, dokładnie tak, jak wyrzuca się KrK wyrzuca młode zakonnice, gdy okażą się zbyt chorowite, niezdatne do ciężkiej pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Chociaż co do komisji, to chodzi mi o efekt medialny.
   A propos zakonnic. Znałem jedną osóbkę co chciała zostać zakonnicą. Wyobraź sobie, że żeby się dostać trzeba wnieść jakiś posag. Nie dostałaby się tam z walizką ubrań i stówą w portfelu. Może nie w każdym zakonie tak jest, tego nie wiem.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o wiarę w szczerość wypowiedzi Terlikowskiego to jestem niewierzący.

   Usuń
 2. Tak po mojemu, to odpowiednie kurie powinny odpowiadać, jak zorganizowana grupa przestępcza zajmujące się tuszowaniem pedofilii.
  Jeśli zaś chodzi o realia: W Irlandii duchowieństwo było jeszcze bardziej rozpasane i rozpustne niż w Polsce, a kolejne rządy je popierały. Jednak przyszedł rok 1991, odkryto bezimienne kobiece groby na terenie klasztoru Magdalenek, drążono sprawę, wyszło niewolnicze wykorzystywanie dziewcząt w pralniach Magdalenek, jak również wyszła pedofilia i gwałty na kobietach, SPOŁECZEŃSTWO IRLANDII odwróciło się od duchownych. A JAK SIĘ ODWRÓCIŁO SPOŁECZEŃSTWO, TO ŻADNA PARTIA NIE ODWAŻYŁA SIĘ WSPIERAĆ TYCH BANDYTÓW.
  Kluczem jest zmiana reakcji społecznych, masowe odejścia od finansowania kościoła, masowy sprzeciw - wtedy nawet PiS zrobi się antyklerykalny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początek wystarczy odciąć proboszczów od...cmentarzy. Takiego ciosu w finanse nie przetrzymają.

   Usuń
 3. W Stanie MA KK wyplacil odszkodowania ofiarom ksiezy pedofili
  $ 1.000.000 , tak 1 miliard. W mojej okolicy, zachodnia czesc MA zamknieto 14 kosciolow, gdyz ludzie przestali uczeszczac.Tylko odszkodowania dla ofiar z kasy KK przynosza pewne rezultaty.
  Pozdrawiam: Luciano

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszą część filmu Sekielskich (Tylko nie mów nikomu) zaliczyłem z trudem, posiłkując się przewijaniem do przodu nudniejszych fragmentów. Drugiej jakoś nie chce mi się oglądać. Uważam, że filmy Sekielskich są kierowane do wierzących, albo niewierzących, a mnie agnostykowi akurat taka kwalifikacja wisi jak kilo kitu. Opisywane problemy mobbingu, molestowania, i gwałtów w tym środowisku KK statystycznie stanowią ułamek promila tego co się dzieje np. w zakładach karnych, w wojsku, w policji.
  Prawdziwym dramatem jest jednak to, że rocznie ok. 70 tys. kobiet (w tym młodych mężczyzn) wyjeżdża z Polski dobrowolnie, albo przy użyciu podstępu lub siły, w celu zarobkowego prostytuowania się. Część z nich jest potem gwałcona, narkotyzowana, a nawet zabijana ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sorry Anzai, ale gadasz teraz jak "abok - symetrysta"... "abo w wojsku, abo w kryminale"... co to ma do rzeczy?... gadka jest teraz o konkretnym problemie, a nie o innym...
   p.jzns :)

   Usuń
  2. >>rocznie ok. 70 tys. kobiet (w tym młodych mężczyzn)<<
   Inteligentny inaczej? - To może już pomilczeć lepiej?

   Usuń
  3. @PKanalia
   Nawet w tak doborowym towarzystwie nie chce mi się ujadać na Zorganizowaną Grupę Przestępczą prawnie umocowaną w strukturach systemowych za pomocą Konkordatu. Rozumiem jednak, że ktoś to musi robić.
   Symetrysta? No jeżeli do bycia symetrystą wystarczy stwierdzenie, że "nihil novi", "abo" wszystko już było ... to OK.
   "Gadka o konkretnym problemie"? Nie widzę tu konkretów, np. prawnych działań p-ko Kościołowi, albo zbieraniu podpisów pod zerwaniem Konkordatu, itd., itp., ... Równie dobrze można o doopie Maryni, którą zapina jakiś "arcyfiolet". Eech ...
   pzdr

   Usuń
 5. to niezły interes z tą odpowiedzialnością zbiorową Kościoła za pedofilię nielicznych zboczeńców w sutannach.W Polsce istnieją już specjaliści od tego rodzaju spraw i szykują się kolejne oskarżenia i rozprawy.Pedofilia to nie tylko księża,niestety.Ale wiadomo kim duchowny jest dla wierzących.Zboczeńców w sutannach należy surowo karać, a Tusk miał rację mówiąc o kastracji wszystkich pedofilów(na 800 skazanych jest 3 księży,ale na pewno będzie więcej).A ofiarom zadośćuczynić.Jedno i drugie spotyka się z jakimiś dziwnymi"oporami"i to nie ze strony społeczeństwa,raczej.Silna jest chyba ta mafia pedofilska(w Polsce,w Europie i Stanach) i może coś więcej na ten temat wyjaśni Latkowski?
  Należy być ostrożnym w osądach,bo zbyt łatwo można zostać oskarżonym o tak nieludzki czyn.Przykładem może być kard.G.Pell,który ostatecznie okazał się człowiekiem niewinnym.Jemu też zrobiono ogromną krzywdę.Katolikom wiadome jest,że Bestia od dawna zadomowiła się w Watykanie i jak działa lobby pedofilskie(i homoseksualne)w kręgu hierarchów.Ciekawe,że pedofilia wśród kapłanów prawosławnych jest praktycznie nie spotykana,albo nie badana.Podobnie z kapłanami innych wyznań-czy to tabu,czy niewiedza-a może są inne przyczyny?Sekielscy pokazują zaledwie ułamek problemu,filmy znam jedynie z recenzji i oglądanie tego typu "sensacji" uważam za stratę czasu...
  Balsam Na Serce

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako dodatek opiszę pewną sytuację z moim udziałem. Dawno, dawno temu znalazłem się na parafii z księdzem oraz moim wujkiem, który się z owym księdzem przyjaźnił. Chlaliśmy wódę. W pewnym momencie wujka zmogło i poszedł spać. Miałem wtedy 17 lat. Nie pamiętam jak do tego doszło ale znalazłem się u księdza na kolanie. Zaczął mnie całować w policzek i masować udo w okolicy wiadomo czego. Przy tym składał mi różne obietnice typu, że mogę u niego mieszkać, że będzie mi dawał kieszonkowe, załatwi pracę. Ta sytuacja miał miejsce na polskiej parafii w Londynie, podczas wakacji (piszę to otwarcie, bo ów ksiądz już nie żyje). Obietnice księdza były absurdalne, bo wszystko to zapewniała mi londyńska rodzina. Ale to akurat nie ważne. Wyrwałem się księdzu, na co on zaczął mnie błagać bym nikomu o tym nie mówił /tylko nie mów nikomu/. Oczywiście miałem jego prośby w d.. i następnego dnia zdałem relację wujkowi. On stwierdził, że podejrzewał księdza, że jest gejem. Cała ta sytuacja nic mi nie zrobiła, bo do niczego nie doszło.
  Dlaczego o tym piszę? Chodzi mi o celibat, który powoduje, że ci biedni księża muszą żyć w ogromnym napięciu seksualnym powodującym, że szukają upustu swojej chuci i chyba im wszystko jedno gdzie. Niektórzy mają gosposie. Inni radzą sobie inaczej. U protestantów czy prawosławnych nie ma takiej pedofilii ponieważ mają oni żony. Są normalnymi ludźmi posiadającymi rodziny. I tak powinno być.

  OdpowiedzUsuń
 7. ksiądz homoseksualista,wujek nie zna seksualnych upodobań przyjaciela i obaj chleją wódę z małolatem?Dobry wujek...
  "Normalni ludzie posiadający rodziny".Wśród tych "normalnych"z rodzinami jest najwięcej pedofilii i kazirodztwa,niestety.Statystyka.Jak księża rozładowują swoje napięcia seksualne?Ciekawy temat do badań,ale na pewno jest to ciężka próba dla duchownych i zakonnic.
  Balsam Na Serce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wujo był alkoholikiem - ale takim co dobrze sobie radził - co wakacje jeździłem do Londynu i chlaliśmy codziennie. Tzn do czasu, gdy byłem na tyle duży by jeździć tam do pracy.
   Z pewnością nie powinien mnie rozpijać ale dobrze go wspominam.
   A co do znajomości preferencji seksualnych księdza, to raczej trudno stwierdzić, który jak ma. Czy woli mężczyzn, dzieci czy też molestuje zwierzęta domowe. Raczej się z tym przed nikim nie wychyla. Ktoś, kto świadomie wybiera zawód wykluczający posiadanie żony czy partnerki może mieć ku temu powód związany z jego preferencjami.

   Usuń
  2. No zaraz, zaraz, bo coś się jednak w tej opowieści miesza. Skoro wuj podejrzewał po "wylaniu się" sprawy, że to gej (i tak mogło być, skoro mu się spodobał 17-letni już mężczyzna), to po co ta wstawka o posiadaniu żony czy partnerki i normalnej rodziny? Geja raczej to nie dotyczy.
   Celibat = formalne bezżeństwo, a nie brak partnerki. Przygodna partnerka to "tylko" grzech nieczystości , podobnie jak dla laikatu. :)

   Usuń
  3. ludzie są łatwowierni i "wierzący"w bzdury głoszące przez różnych wujów w tym reżyserów,niestety.
   Kościół wprowadził celibat,żeby dzieci kapłanów nie mogły po nich dziedziczyć majątku(przywłaszczanie dóbr kościelnych).Wierni wiedzieli,że kapłani mieli dzieci i było to normalne zjawisko do końca średniowiecza,a Rzym przymykał na to oczy.Wyszło to wszystkim na dobre i nie było takiej hipokryzji,jak dziś.
   Wyznania intymne w sieci,spotykają się z różnymi reakcjami userów.Zastanawia,dlaczego takie ciekawe zjawiska coraz częściej można spotkać na różnych blogach-chęć ujawnienia własnej prywatności w jakim celu?Wydaje się,że lepiej było zaopiekować się ciocią,która zapewne miała masę przyjaciółek w podobnej sytuacji.W wieku 17 młodzieniec potrzebuje opieki dorosłych i doświadczonych kobiet,dojrzewa jako mężczyzna i pocieszyciel.Było wiele możliwości -wujek,pijaństwo i jego przyjaciel homoseksualista ,to jednak inny świat- ciocia i jej niespełnione koleżanki.Ale czy to zależy od predyspozycji, czy ciekawości życia,trudno powiedzieć.
   Balsam Na Serce

   Usuń
  4. rzeczywista "zabawa w chowanego"być może zaczęła się od filmu "Siostry Magdalenki",bo sprawia wrażenie wiarygodnego dokumentu?
   Tymczasem Raport McAleese wg publicysty Brendana O"Neil z Telegraph mówi co innego.Podobno.Wątpię, żeby ktoś z zainteresowanych przeczytał 1000 stron raportu po angielsku i wyrobił sobie jakąś opinię na temat tych "zbrodni".Łatwiej obejrzeć film,uwierzyć w przedstawione "dokumenty" i trąbić swoje.Kino to potęga,jak stwierdził Lenin.O wiele trudniejsze jest szukanie różnych źródeł i zabawić się w obiektywnego szperacza....
   Balsam Na Serce

   Usuń
  5. Mario.
   Chodzi mi o to, że wiele osób z różnymi zaburzeniami orientacji seksualnych szło do seminarium. Koloratka dawał im alibi, że nie mają żon czy partnerek. Zobacz jak ludzie dworują sobie z Prezesa, który nigdy chyba nie spał z kobietą.
   Oczywiście teraz czasy są trochę inne, geje nie wstydzą się być gejami i ani myślą to ukrywać wybierając koloratkę. W przypadku pedofili nic się nie zmieniło, zawód księdza to najlepsze co może ich spotkać.
   Druga sprawa. W seminarium jest trochę jak w więzieniu. Same chłopy wokoło. W więzieniach hetero dopuszczają się stosunków z "cwelami" nie uznając tego za przejaw homoseksualizmu. Napięcie seksualne księży, którzy nie mają na boku kobiety może ich skłaniać do różnych zachowań.
   To nie jest normalne, że ksiądz nie może mieć kobiety czy rodziny. I ma to swoje konsekwencje
   Fakt, że takie osoby dają "nauki przedmałżeńskie" budzi mój śmiech.

   Usuń
  6. tylko trochę obszerniej(od Erniego) na tematy homoseksualizmu w Kościele pisze Martel(jakieś 700 stron drobnym drukiem).Pouczająca lektura,tylko czy wiarygodna?Dyskusja po przeczytaniu książki....
   Sam wyszczególnia 5 rodzajów homoseksualizmu i uważa,że "hipokryci"w Kościele są wszędzie.Hasło obowiązujące w samym Watykanie to SWAG:"Sekretnie Wszyscyśmy Aktywnymi Gejami"(str.276).Oczywiście,wśród "hipokrytów"są pedofile.Ciekawie napisana książka(tytuł znany?)przez francuskiego aktywistę gejowskiego,zwolennika teologii wyzwolenia i socjologa o poglądach anty-anty-komunistycznych.
   Balsam Na Serce

   Usuń
  7. "Każdy bredzi o czym innym.
   Jak zwykle w życiu rodzinnym" [Boy - Z kajecika pensjonarki]. Miłego bredzenia - BANZAI!

   Usuń
  8. a tak,"na poważnie"-jakieś konkretne uwagi po obejrzeniu "dokumentu"L.Bujdy?
   Balsam Na Serce

   Usuń
  9. c.d.
   deformation professionnelle..
   Balsam Na Serce

   Usuń