czwartek, 23 kwietnia 2020

Legalny handel głosami? Jak najbardziej!

Na początek przypomnijmy co na temat pakietów wyborczych mówi projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym znajdujący się w Senacie. Otóż niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie, podrabianie lub kradzież karty do głosowania podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Z kolei osoba, która bez uprawnienia otwiera pakiet wyborczy lub zaklejoną kopertę zwrotną podlegać będzie karze grzywny.

Tyle, że to tylko projekt ustawy. Mimo to minister Sasin już nakazał druk pakietów wyborczych w oczywisty sposób łamiąc prawo.

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wróci do Sejmu 7 maja, gdyż Senat ma zamiar procedować ustawę przez 30 dni, czyli wykorzystać maksymalny okres jaki ma na przyjęcie (wraz z ewentualnymi poprawkami) lub odrzucenie ustawy.

Następnie Sejm w ekspresowym tempie przegłosuje (lub nie) ustawę i wyśle ją do Adriana, który we własnym interesie natychmiast ją podpisze.

W ustawie nie ma vacatio legis (okresu jaki ma minąc do rozpoczęcia obowiązywania aktu prawnego) więc ustawa wejdzie w życie zapewne 7 maja. Wybory zaś mają się odbyć 10 maja.

Tymczasem wicepremier Sasin twierdzi, że przesyłki wyborcze trafią do skrzynek pocztowych 7 dni przed wyborami. A więc dostaniemy "pakiety wyborcze"  około 3 maja, tj zanim ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wejdzie w życie i zastąpi obecnie obowiązujące przepisy, które nie przewidują istnienia "pakietów wyborczych".

Oznacza to, że to co dostaniemy do skrzynek dzięki wysiłkom Sasina będzie zwykłymi kartkami papieru. Możemy je użyć w toalecie, podrzeć czy sprzedać. Handel papierem jest jak najbardziej legalny.

Jest tylko jedno ale. Po wejściu w życie omawianej ustawy Marszałek Witek może przesunąć datę wyborów i zapewne z tego skorzysta. Ale jeśli "pakiety" trafią do nas zgodnie z zapowiedzią Sasina czyli 7 dni przed planowanymi na 10 maja wyborami, to przesunięcie wyborów nic nie zmienia w sprawie statusu zwykłych ulotek,  nazywanych nadmiarowo pakietami wyborczymi.

Tak poza tematem, pamiętacie dawną przedwyborczą akcję "zabierz babci dowód"? Teraz wystarczy zabrać ulotkę. ;-) Nie, nie pochwalam tego. Ale hasło było zabawne.

15 komentarzy:

 1. Zawsze można zmienić kalendarz. Z maja podprowadzą dziesięć, dołożą do kwietnia i po zawodach. Można to nawet uzasadnić zmieniającym się klimatem.😂😂😂😂

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdyby (ale tylko tak gdyby) zabrać babci buty?? Będzie musiała głosować na... Bosaka.
  neon


  OdpowiedzUsuń
 3. Napiszę wulgarnie:
  To wszystko jest tak popie...one, że bardziej się nie da. Kto wie, czy tak właśnie nie jest dobrze?

  OdpowiedzUsuń
 4. choć na wyobraźnię nie mam powodu narzekać, to w temacie tych konkretnych wyborów mocno ograniczony jestem i każda moja próba zwizualizowania sobie tej sytuacji kiełznie już na starcie...
  zresztą i tak jntuicja mi mówi, że "Ten pociąg nie pojedzie" /głosem B.Łazuki z filmu "Dzięcioł"/, więc zasadniczo to dałem już sobie spokój z tymi próbami...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szanowna opozycja , bez względu na wszystko i tak będzie tylko ujadała zamiast punktować błędy rządu więc bez względu na wszystko nikt nikogo nie przekona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, jak ktoś straci prace, a bank zabierze mu mieszkanie, to nikt nie będzie musiał go przekonywać. Sytuacja gospodarcza moim zdaniem wykończy obóz władzy.

   Usuń
 6. i kto po nich ?...Ci idioci czy może ktoś z Berlina albo Moskwy ?. Kiepska alternatywa. Tusk może...wyprowadził Anglie z unii to moze nas też...zawsze to coś ...sukces na koncie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. UK samo się wyprowadziła z UE. Akurat Tusk liczył na powtórne referendum.

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością nie starczy mi wyobraźni na kolejne posunięcia tej władzy, bo gdy zdaje mi się, że Everesty bezczelności zostały osiągnięte, nierząd sięga wyżej. Można więcej i bardziej. Jak bardzo, o tym zdecyduje społeczeństwo. A że Polacy mają trening z PRL-u, to może być spektakularne osiągnięcie.

  OdpowiedzUsuń
 9. ...kolejny blog wzajemnej adoracji ?...jedynie słuszna linia, jedynie słuszna droga , jedynie słuszne słowa. Brawo. tylko taka mała wątpliwość...co to ma wspólnego z rzeczywistością ?

  OdpowiedzUsuń
 10. ...doczytałam i teraz mam jasność...kolejny filia soku z buraka-a to nie przeszkadzam i życzę wielu osiągnięć. Jak to łatwo wdepnąć.

  OdpowiedzUsuń